به نظرتون شکرگزاری روی روند رشد زندگی انسان و رسیدن به اهداف و خواسته‌ها چه تاثیری داره؟

حس و حال شما روزهایی که ناشکر هستین چطوریه؟ خوب؟ عالی؟ بد؟ خیلی بد؟

 می‌تونین روزهایی رو به یاد بیارین که با گله و غر و نق زدن، اتفاق خوبی براتون افتاده باشه؟

چرا در قرآن در مورد شکرگزاری صحبت شده؟

وَإِذ تَأَذَّنَ رَبُّكُم لَئِن شَكَرتُم لَأَزِيدَنَّكُم وَلَئِن كَفَرتُم إِنَّ عَذَابِي لَشَدِيد!!! 

شکرگزاری در قانون جذب. رسیدن به خواسته هابا شکرگزاری.سرای این تو هستی.شکرگزاری و اهداف 

چرا خدا با این قاطعیت گفته هر کسی ناشکر باشه؛ همانا که عذاب من شدیده؟؟؟ یعنی خدا با ما انسان‌ها پدرکشتگی داره؟ یا خیر می­خواسته با این تذکر به ما کمک کنه تا بهتر زندگی کنیم؟

چرا یکی از اصلی­ترین پایه­های قانون جذب برای رسیدن به اهداف شکرگزاریه؟

این جا هستیم تا خدمت شما یک آگاهی بسیار بسیار بسیار مهم رو برسونیم:

ضرورتی که شکرگزاری برای رسیدن به اهداف و خواسته‌ها داره؛ دقیقا مثل ضرورت اکسیژن برای زنده موندنِ ما انسان­هاست.

شاید همین الان ذهنتون در پاسخ به این آگاهی بگه:

1- چطوری؟

2- مگه می‌شه؟

3- نه بابا؛ شکرگزاری هم حالا هست دیگه، هر وقت حس و حالش رو داشتیم انجام می‌دیم.

4- اینا همه حرف های الکیه و مثبت اندیشیه…

اما انقدر این مبحث مهمه که نه تنها اساس اصلی قانون جذب شکرگزاریه، بلکه خدا برای این درس بسیار مهم آیه نازل کرده و بارها در قرآن به این مساله اشاره شده که تعداد خیلی کمی از انسان‌ها شکرگزار هستند.

اگر از حس ناشکری نتیجه مطلوبی عایدتون نشده. یا اگر ناشکری به پیکره زندگی شما ضربه­های مهلکی رو وارد کرده این مقاله برای شما نوشته شده.


شکرگزاری چیست و چه کاربردی داره؟

در این قسمت قراره در مورد مفهوم شکرگزاری و کاربردش صحبت کنیم.

شکرگزاری در زبان بسیار ساده یعنی:

احساس سپاس و قدرشناسی و بیان اون احساس برای کاری که به خاطر شما انجام شده. حالا این خدمت توسط هر کسی می تونه انجام شده باشه. خدا، بنده های خدا، موجودات و جانداران، خورشید، ماه، جاذبه زمین در واقع همه این­ها در حال خدمت رسانی به ما هستند.

خیلی ساده عرض کردم.

مثال: تصور کنید شما در یک صف طولانی منتظر هستید و جلوتر از شما یک شخص ایستاده. شخصی میاد و به شما می گه:

ماشینتو جای بدی پارک کردی باید بری و جاشو عوض کنی. خوب اگر شما برید و برگردید باز هم باید انتهای صف بایستید. اما اون شخص جلویی به شما نگاه می‌کنه و می‌گه:

شما تشریف ببرین، برگشتین من میگم که پشت من بودین.

شما هم ذوق می‌کنید و بعد از عوض کردن جای پارک بر می­گردین و پشت همون شخص می‌ایستین.

سوال:

شما چند بار از این شخص که این لطف رو به شما کرده تشکر می‌کنید؟ چرا تشکر می‌کنید؟واقعا با خودتون بگین که چرا از این شخص تشکر می‌کنید در حالی که کاری که انجام داده فقط این بوده که جای شما رو تو اون صف نگه داشته؛ همین. بله شما در وجود خودتون احساس می­کنید که باید تشکر کنید.

خوب پس چطوره که از خدایی که به ما:

گوش

چشم

مغز

دست

پا

سلامتی

خانواده

کار

عشق

فرزند

جایگاه اجتماعی

خورشید

زمینی برای زندگی

تکنولوژی بسیار عجیب امروز

اینترنت

سواد

کلیه

کبد

و هزاران نعمت دیگه داده؛ اون هم بدون دریافت هزار تا تک تومن؛ تشکر نمی­کنیم؟

فکر می‌کنید تشکر ما سودی برای خدای با اون عظمت داره یا تشکر و شکرگزاری به نفع خودمونه که خدا تا این حد بهش تاکید داره؟

اصلی­ترین کاربرد شکرگزاری اینه که ما با بالا بردن ارتعاش وجود خودمون در فرکانس اتفاق­های خوب قرار بگیریم.

سوال: تا حالا شده که در فرکانس شکرگزاری نباشید و اتفاق های خوبی رو تجربه کنید؟

محاله

محال

محالِ ممکنه که شخصی در فرکانس شکرگزاری نباشه و اتفاق­های خوبی رو تجربه کنه. می تونید تست کنید. یک هفته ناشکری و ناسپاسی رو تست کنید. نتایجشو با ما هم به اشتراک بگذارین.

این‌ها که عرض می‌کنم خاله­بازی و مثبت­اندیشی نیست. خیلی‌ها می‌گن این‌ها همه روانشناسی زرده، سبزه قرمزه. اما باور کنید این مطالب علمیه. قانون جذب یک مساله کاملا علمیه. یعنی علم فیزیکه؛ مثل گرانش و جاذبه زمین حقیقت داره.

شما زمانی که گله، غر، ناشکری رو میارین وارد ارتعاش وجودی خودتون می‌کنین. فرکانس و ارتعاش شما کم می‌شه چون این موارد در فرکانس پایین مرتعش می‌شن. در این حالت وجودی شما، اگر خود خدا هم بیاد نمی­تونه برای شما اتفاق خوبی رقم بزنه.

قانون و سیستم کائنات به این شکله که هر چیزی مشابه خودش رو جذب می‌کنه. اگر زمانی که در فرکانس ناشکری بودین یاد این جمله از سرای این تو هستی بیفتین.

یک اصلی در مورد کائنات وجود داره که کائنات با هیچ احدی:

نه پارتی داره

نه تعارف داره

نه شوخی داره

از شما می خوام: کائنات رو یک موجود بیشعور فرض کنید که هیچ حسی نداره که احساساتی بشه. وظیفه کائنات اینه به ازای هر ورودی به خصوص، خروجی مخصوص همون ورودی رو تحویل شما می‌ده. پس اگر شما در فرکانس پایین مرتعش بشین نتیجه چیزی نخواهد بود جز تجربه اتفاق­هایی با فرکانس پایین.

پس فهمیدیم شکرگزاری یعنی تشکر کردن از هر کسی؛ خدا، انسان‌ها، جهان و هر موجودی حتی خورشید به خاطر هر سرویس و خدمات پیدا و پنهانی که به ما می‌دن. اصلی­ترین کاربرد شکرگزاری هم اینه که با ایجاد حس خوب ارتعاش وجود ما رو بالا ببره تا در فرکانس­های بالا قرار بگیریم و اتفاق­های خوب رو تجربه کنیم.

 

تمرین شکرگزاری:

دوستان عزیزم یک تمرین عملی برای درک ضرورت شکرگزاری در نظر گرفتیم:

به مدت 3 روز ناشکر باشین و مدام غر بزنید مثلا:

1- خاک بر سر این دنیا.

2- چرا من تو فلان خانواده به دنیا آمدم؟

3- چرا امروز هوا سرده؟

4- چرا امروز هوا گرمه؟

5- چرا ماشینم اینه؟

6- چرا ماشین ندارم؟

7- چرا خونه ندارم؟

8- چرا این همه کمبود زیاده؟

9- چرا من تو ایران به دنیا اومدم؟

10- چرا من تو آمریکا به دنیا نیومدم؟

11- چرا مامانم اینه؟

12- چرا بابام مثلا رئیس فلان اداره نیست؟

هر غری که بلدین سر دنیا بزنید. به مدت 3 روز و تست کنید. در این 3 روز حس و حال خودتون رو یادداشت کنید. و اتفاق هایی که می‌افته رو هم یادداشت کنید. چون اگر 100 هزار سال از ضرورت شکرگزاری بنویسم هیچ چیز ننوشتم. اما هر شخصی باید تجربه خودش رو داشته باشه تا متوجه مهم بودن شکرگزاری و سم بودن ناشکری بشه.

حالا از شما می خوام به مدت 3 روز به نعمت­های بیشماری که خداوند با عشق در اختیار شما قرار داده نگاه کنید و با تمام وجودتون حس سپاس رو در قلبتون حس کنید. مثلا:

1- خدایا شکر شکر شکرکه جایی برای خواب دارم چون چند صد میلیون انسان در دنیا جای خواب ندارن.

2- خدایا شکر شکر شکر که غذایی برای خوردن دارم چون هشتصد میلیون انسان در دنیا هستند که گرسنگی رو تحمل می‌کنند.

3- خدایا شکر شکر شکر که کلیه­های سالم دارم چون خیلی از افراد در دنیا هستند که باید هفته ای 3 بار دیالیز بشن.

4- خدایا شکر شکر شکر که در عصری زندگی می‌کنم که این قدر راحت می‌تونم با عزیزانم ارتباط برقرار کنم چون حدود 200 سال قبل اگر شخصی در تهران بود و می‌خواست با شخصی در اصفهان صحبت کنه نامه­اش و پاسخ نامه­اش پروسه ای 2 3 ماهه را طی می‌کرد. اگر شخصی مثلا فرزندش برای تحصیل به یک کشور دیگه می‌رفت ممکن بود این شخص این­جا بمیره و اون فرزند تا چند سال اصلا مطلع نشه.

5- خدایا شکر شکر شکر که چشم دارم چون خیلی از افراد چشم ندارن که صورت عزیزانشون رو خنده عزیزانشون رو ببینن.

6- خدایا شکر شکر شکر که گوش دارم چون خیلی از افراد هستند که گوش ندارن که با هدفون آهنگ شادی رو بشنون و مست بشن از شنیدن اون آهنگ.

می‌بینین همین الان که این متن رو دارین می‌خونین هم حس خوبی بهتون دست داد. حس خوب یعنی ارتعاش بالا و ارتعاش بالا یعنی اتفاق خوب.

ادامه تمرین: در طول این 3 روز هم حس و حال خودتون و تجربه هاتون از شکرگزاری رو یادداشت کنید. بعد از انجام تمام این تمرین تصمیم بگیرین که کدوم روند به شما کمک می‌کنه. اگر ناشکری به شما و حس و حال شما کمک می‌کنه انجامش بدین. اگر هم شکرگزاری به شما کمک می‌کنه همون رو انتخاب کنید. توجه داشته باشین که هدف سرای این تو هستی هدایت شما به سمت یک انتخاب مشخص نیست. هدف این تو هستی، آگاهی بخشیدن به شما عزیزانه در نهایت، انتخاب با شماست. اگر ناشکری به شما در مسیر زندگی و رسیدن به اهداف و جذب خواسته­هاتون کمک می‌کنه. ناشکر باشین.

هر چیز که به شما کمک می‌کنه برای شماست. مقاله قدرت فکر به شما کمک خواهد کرد کلیل کنید.

 

شکرگزاری از دیدگاه قانون جذب و آموزه­های آبراهام:

در این قسمت شکرگزاری رو از نظر آبراهام که راهنمای درونی استرهیکس(مادر قانون جذب مدرن) هست بررسی می­کنیم.

اولین تمرین برای رسیدن به اهداف از نظر آبراهام در کتاب بخواهید تا به شما داده شود شکرگزاریه. می‌دونین چرا؟

شکرگزاری ارتعاش وجود شما رو بالا می‌بره. با این کار شما در فرکانس­های بالاتر قرار می‌گیرین که تمام چیزهای خوب از جمله کار خوب،ماشین و خونه و همسر و روابط خوب همه در فرکانس های بالا ظاهر می‌شن. برای تجربه این آرزوهای خوب هیچ چاره­ای جز افزایش فرکانس و ارتعاش خودمون وجود نداره. راحت­ترین راه هم شکرگزاریه؛ یعنی دیدن نعمت­هایی که داریم.

توجه بسیار عمیق داشته باشید که لب کلام قانون جذب اینه: وقتی شما به چیزی توجه کنید از اون مورد در زندگی شما بیشتر خلق خواهد شد. پس زمانی که ما دارید به نعمت‌ها توجه می‌کنید و از خدا تشکر می‌کنید چیزی که خلق می‌شه مقدار بیشتری از اون نعمت­هاست.

اگر هم خدای نکرده در حال توجه به کمبود‌ها هستید، خوب حاصل توجه به کمبود‌ها آیا می‌تونه چیزی به جز خلق بیشتر همون کمبودها باشه؟

خیر محاله.

پس در این قسمت با هم یاد گرفتیم اصلی ترین تمرین در قانون جذب شکرگزاری و دیدن هزاران نعمتی هست که خدا به انسان عطا کرده.

 

شکرگزاری در قرآن کریم:

رسیدیم به قسمت بسیار جذاب که برای خودم زمانی که این آگاهی رو دریافت کردم بسیار تکان­ دهنده بود.

تصور کنید برای شخصی که خیلی عزیزه هدیه­ای ارسال کردید و فرداش اون شخص با شما تماس گرفته و می‌گه اه اه اه حالم از کادویی که فرستادی به هم می‌خوره.

واقعا تصور کنید؛ خیلی دقیق و خیلی عمیق. شما در این زمان چه عکس العملی از خودتون نشون خواهید داد؟ آیا ممکنه که باز هم با همون حسِ عشق برای اون شخص هدیه ارسال کنید؟

ممکنه؟

نه واقعا باز هم برای اون شخص هدیه ارسال می‌کنید؟

همه ما  توقع داریم در ازای کار خوبی که برای شخصی انجام می‌دیم تقدیر و تشکر دریافت کنیم. این خصلت در روح و انرژی انسانه. ما با دریافت تشکر و سپاس از دیگران حس خوبی دریافت می‌کنیم. همه انسان‌ها از آدم­های قدرشناس خوششون میاد و می‌گن فلانی خیلی قدرشناسه.

داستان خدا هم با ما دقیقا همین موضوعه؛ خدا هر روز هر لحظه برای ما هدیه ارسال می­کنه چون عزیز دلش هستیم و اشرف مخلوقات. اما ما چطور برخورد می­کنیم؟

دقیقا مثل اون شخصی که داره در مورد یک دونه از کادوهای ما می گه اَه اَه اَه.

با این تفاوت که خدا هزاران کادو برای ما فرستاده و ما به جای شکرگزاری پاسخمون در برابر محبت­های خدا اَه اَه اَهه… یعنی اگر خدا خدا نبود حتما تمام نعمت­ها رو ازمون گرفته بود.

قرآن فرموده:

وَإِذ تَأَذَّنَ رَبُّكُم لَئِن شَكَرتُم لَأَزِيدَنَّكُم وَلَئِن كَفَرتُم إِنَّ عَذَابِي لَشَدِيد!!!

در ابتدا عرض کنیم خدمت شما دوستان عزیز که این آیه در زبان فارسی اشتباه معنا شده. چون در هیچ کجای این آیه گفته نشده با شکرگزاری منِ خدا نعمت شما رو زیاد می‌کنم. بلکه خدا فرموده من وجود شما رو وسعت می‌بخشم یا به عبارتی شما زیاد می­شید. اضافه می‌شید. این یعنی چی؟

زمانی که گفته می‌شه شما با شکرگزاری زیاد می‌شید یعنی ارتعاش وجود شما افزایش پیدا می‌کنه. در این حالت شما در فرکانس بالا قرار می‌گیرین.

خیلی ساده است. لازیدنکم یعنی با شکرگزاری شما، منِ خدا به افزایش و زیاد شدن روح شما کمک می‌کنم. روح در چه حالتی زیاد می­شه؟ وقتی فرکانسش افزایش پیدا کنه.

حاصل این افزایش فرکانس هم تجربه­ ی اتفاق­های خوشایند خواهد بود.

اگر هم ناشکری کنیم پاسخ اون ناشکری عذاب شدید خداست. که هر شخصی قطعا زمانی که ناشکری کرده عذاب رو هم تجربه کرده. خدا این عذاب رو برای این که دلش خنک بشه ایجاد نمی­کنه. در واقع خدا اصلا چیزی رو ایجاد نمی کنه. این عمل انسان هست که یک حاصل داره و حاصل بذر ناشکری عذاب شدیدی هست که خیلی اوقات گریبان خیلی از ماها رو گرفته.

دوستان عزیزم بسیاری از ما فکر می‌کنیم خدا با انسان‌ها شوخی داره. فکر می‌کنیم خدا یا همون کائنات با شخصی پارتی داره. یک اصل مهم رو به خاطر بسپارین:

خدا و کائنات

با هیچ احدی هیچ احدی هیچ احدی

نه تعارف

نه پارتی

نه شوخی ندارند.

قانون برای همه قانونه. از محمد تا به ظاهر پست­ترین انسان روی زمین قانون براشون به صورت یکسان عمل می‌کنه. یکی از این قوانین قانون شکرگزاریه که زیرشاخه قانون جذب حساب می‌شه.

در این قسمت هم شکرگزاری رو از دید قرآن بررسی کردیم و به تفسیر یکی از آیات پرداختیم.

از دوستان عزیزم می‌خوام اگر در مورد زمانی که شکرگزار بودین یا خیر ناشکری کردین؛ تجربه هایی دارید با ما به اشتراک بگذارین.

امیدوارم همیشه در ارتعاش عشق و ثروت مرتعش بشین.